DRUGA SESIJA MEGATREND FORUMA: PROF. DR SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ O POPULACIONOJ POLITICI

Na drugoj sesiji novoosnovanog Megatrend foruma, u najvećem amfiteatru univerzitetskog zdanja na Novom Beogradu, 14. marta raspravljalo se  o uticaju obrazovne politike na demografsku realnost i mere populacione politike Vlade Republike Srbije. Argumentovano uvodno izlaganje, ilustrovano nizom novih podataka i rezultata istraživanja čiji su nalazi premijerno saopšteni, podnela je prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministar zadužena za demografiju i populacionu politiku.

Na početku, stvaralački portret prof. Đukić Dejanović skicirao je prof. dr Slobodan Pajović, a razloge da se na našoj tribini, pod krovom Megatrend univerziteta, razmatraju aktuelna pitanja društvenog razvoja i stavljaju u opticaj nove ideje, izneo je prof. dr Miodrag Jevtić, naš rektor. Prema njegovim rečima, zadatak Megatrendove akademske i naučne zajednice nije samo da obrazuje mlade ljude već i da svojim ukupnim kreativnim potencijalima bitnije doprinosi razrešavanju nagomilanih problema, da ukaže na nova viđenja i afirmiše nove vrednosti, utičući tako na duhovnu konfiguraciju ukupne društvene atmosfere.

,,Demografija, pored mera populacione politike, podrazumeva i valjano upravljanje migracijama i unapređenjem programa aktivnog starenja„, naglasila je prof. dr Slavica Đukić Dejanović, najavivši niz mera koje priprema Vlada Srbije.

Ove mere obuhvataju i drugačiju upisnu politiku na univerzitetima, kako bi se ona uskladila sa stvarnim potrebama tržišta rada.

Prof. Đukić Dejanović podsetila je da se iz Srbije godišnje u proseku iseljava po 16 hiljada ljudi čija je prosečna starost 29 godina. Jedna petina iseljenika ima visoko obrazovanje, što dovodi do dodatnog osiromašenja u ekonomskom, fertilnom, radnom, intelektualnom  i svakom drugom pogledu.

Komentarišući razloge zbog kojih mladi i obrazovani ljudi odlaze iz Srbije, prof. Đukić Dejanović podsetila je da je 52 odsto anketiranih izjavilo da bi ostalo u zemlji kada bi im se obezbedilo zaposlenje u struci. Isto istraživanje, urađeno u saradnji sa Ministarstvom za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, pokazalo je da jedna četvrtina mladih unapred planira odlazak iz zemlje, nezavisno od okolnosti. „Ovaj podatak posebno je zabrinavajući„, kazala je prof. Đukić Dejanović, i mere Vlade Sebije moraju stoga biti okrenute suštinskom poboljšanju uslova života mladih ljudi.

Među mere koje treba da zaustave odliv mozgova iz Srbije, po rečima prof. Đukić Dejanović, na prvom mestu spadaju one koje obezbeđuju političku i ekonomsku stabilizaciju, vladavinu prava i smanjenje nepotizma i korupcije.

,,Upravljanje migracijama mladog visokoobrazovanog stanovništva biće u narednom periodu jedan od prioritetnih zadataka  Vlade Srbije„, rekla je prof. Đukić Dejanović.

Na kraju tribine, prof. Đukić Dejanovič odgovorila je na nekoliko pitanja studenata i nastavnika Megatrend univerziteta. Svodeći bilans druge sesije  foruma i najavljujući nova sretanja i razgovore, rektor Jevtić uručio je profesorki Đukić Dejanović zahvalnicu za dosadašnju plodnu saradnju s našom ustanovom.

Na slici: Prof. dr Slavica Đukić Dejanović i prof. dr Miodrag Jevtić.

Snimio M. Rajković Kaktus