‘’KNJIŽEVNE NOVINE“ O SCENSKOM PROGRAMU STUDENATA FKM

„Književne novine“, list za književnost i društvena pitanja koji sedam decenija izlazi u Beogradu, posvetio je u svom poslednjem broju, koji se pojavio početkom juna, više od pola strane aktivnostima studenata Fakulteta za kulturu i medije.

U tekstu pod naslovom „Stihovi i grafiti protiv agresije“, list afirmativno piše o programu koji su studenti FKM izveli u Kulturnom centru ,,Čukarica“, na Banovom brdu u Beogradu, povodom dvadesete godišnjice zločinačkog bombardovanja Srbije od strane 19 ekonomski najrazvijenijih zemalja Zapada.

List podseća da je, suprotno staroj latinskoj uzrečici prema kojoj u vreme topova muze ćute, naša prkosna slovenska i srpska muza dala oduška rodoljubiuvoj inspiraciji i progovorila na sav glas i u najtežim okolnostima. Naši najugledniji pesnici napisali su  proleca 1999. stihove koji su, beleži list, „dokaz nagonske i svesne vere u slobodu“; oni su ,,svedočanstvo privrženosti naših Orfeja rodnom pragu i kućnom ognjištu“, svim neprilikama uprkos.

Studenti FKM čitali su odabrane fragmente ove male ,,poezije istorije“ čiji su autori Stevan Raičković, Matija Bećković, Ljubivoje Ršumović, Milovan Vitezović, Dragan Kolundzija, Radomir Andrić, Miroljub Todorović, Rajko Petrov Nogo i drugi istaknuti srpski stvaraoci. U drugom delu programa,  studenti su čitali izbor grafita sa zidova ulica Beograda i drugih srpskih gradova kao relativno nov sociokulturni i književni fenomen. „ I sa zidova progovara dragoceni deo našeg buntarskog književnog i kulturnog nasledja, piše list, jer se „ žilavi srpski narod branio od bombi kako je znao i umeo, najviše duhom, pesmom i kletvom, a ponekad i psovkom“.

„Kjiževne novine“ navode imena studenata koji su pred punom salom Kulturnog centra  izveli ovaj program, i donosi njihovu grupnu fotografiju. To su: Nikola Knežević, Nevena Vukašinović, Miloš Škrbić, Predrag Kosovac i Teodora Kusaček. Objavljeno je i pet odabranih pesama iz ovog antologijskog izbora. Studente je pripremao i dao uvodnu reč na ovom književnom matineu prof. Milivoje Pavlović. Izvodjenju programa na Čukarici prisustvovao je i dekan prof. Dragan Nikodijević.