Megatrend univerzitet na XIX kongresu FIEALC u Segedinu

Prof. dr Slobodan S. Pajović, prorektor Megatrend univerziteta za međunarodnu saradnju i koordinator Sektora za Latinsku Ameriku i Karibe (DEALC) Geoekonomskog fakulteta u svojstvu predsednika Međunarodne federacije za izučavanje Latinske Amerike i Kariba (FIEALC) učestvovao je od 24. do 28. juna 2019. godine u radu XIX kongresa ove federacije u organizaciji Univerziteta u Segedinu.
Profesor Pajović je govorio na svečanom otvaranju kongresa u prisustvu visokih predstavnika mađarskog Ministarstva inostranih poslova, županije Čongrad, grada Segedina i Univerziteta iz Segedina, ukazavši da je FIEALC fleksibilna i tolerantna naučno-akademska federacija koja omogućava i pospešuje dijalog interregionalnog karaktera u današnjem globalizovanom svetu punom neizvesnosti, tenzija i sukoba.
Na Generalnoj skupštini FIEALC dosadašnji predsednik prof. Pajović podneo je završni izveštaj u kojem je konstatovano da je srpsko predsedništvo tokom dvogodišnjeg mandata uspešno inoviralo strukturu kongresa FIEALC i to uvođenjem nagrade „Leopoldo Zea“ za mlade latinoamerkaniste, kao i predstavljanja manje poznatih država ovog regiona. Takođe je napomenuto da je pod srpskim predsedništvom osnovan i Naučni forum FIEALC i organizovan prvi takav forum oktobra 2018. godine u Makaou. Konačno, izdate su i dvotomna monografija pod nazivom „America Latina y el Mundo del Siglo XXI: Precepciones, Interacciones e Interdependencia“ (2018) i monografija pod nazivom „Macao (China), Europa Sudoriental, America Latina: Una mirada hacia la viabilidad de la cooperacion triangular“, koja se bavi rezultatima diskusije o trikontinentalnoj saradnji kao rezultatu prvog Naučnog foruma FIEALC.
Sa ponosom se može reći da je Ruben Ruiz Guerra, generalni sekretar FIEALC, ujedno i direktor Centra za izučavanje Latinske Amerike i Kariba (CIALC), čuvenog meksičkog Nacionalnog i autonomnog unvierziteta (UNAM), javno istakao veoma uspešno organizovanje XVIII kongresa FIEALC u Beogradu (juli 2017) od strane Megatrend univerziteta, istakavši da je to bio jedan od najkvalitetnijih kongresa u istoriji federacije. Posebno je podcrtao kreativnost i efikasno rukovođenje srpskog predsedništva FIEALC i zahvalio se na saradnji.
Profesor Pajović je na kraju Generalne skupštine svečano predao predsedništvo mađarskom kolegi prof. dr Andrasu Lenartu.
Veoma uspešno učešce predstavnika našeg univerziteta okončano je završnim plenarnim predavanjem profesora Pajovića ne temu „Existe el pensamiento latinoamericano? Un contrapunto desde los Balcanes“.

LINK :  https://www.u-szeged.hu/news-and-events/2019/hundreds-of-latin