OBELEŽEN SVETSKI DAN ROMSKOG JEZIKA

Povodom dvanaeste godišnjice od ustanovljenja 5. novembra kao Svetskog dana romskog jezika, na Megatrend univerzitetu održan je 2. novembra prigodan skup na kome se govorilo o značaju ovog datumu za obrazovanje Roma, za svetksu civilizaciju, i za kulturu koja nastaje u Republici Srbiji, gde su Romi najbrojnija manjinska zajednica.

Skup u najvećem amfiteatru univerzitetskog zdanja na Bulevaru maršala Tolbuhina na Novom Beogradu otvorio je Jovan Damjanović, predsednik Međunarodnog instituta za romološke studije. On je posebno istakao važnost saradnje između Megatrend univerziteta i Instituta, kao i značaj zajedničkog rada na obrazovnom i naučnom polju.

Na skupu su nadahnuto govorili akademik Dragan Damjanović, predsednik Srpske kraljevske akademije naučnika i umetnika, potom akademik Bajram Haliti, potpredsednik ove Akademije, zatim prof. dr Ljiljana Marković, savetnica rektora Megatrend univerziteta, narodni poslanik Ilija Životić, zatim Romeo Mihajlović, predsednik Evropske asocijacije romskih intelektualaca, prof. Rajko Jovanović, začetnik uvođenja romskog jezika u obrazovni sistem, književnik Zlatimir Jovanović, savetnik za nastavu u Institutu Drago Simić, i drugi.

Savet Evrope je 2018. uvrstio romski jezik u Evropsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima.

Naš univerzitet godinama sarađuje s Međunarodnim institutom za romološke studije, postavivši temelje za znatno ozbiljnije naučno istraživanje položaja romskog jezika i unapređenje njegove nastavne i praktične upotrebe.