ODGOVOR MEGATREND UNIVERZITETA NA TEKST GLAVNOG UREDNIKA NIN-a
Beogradski nedeljnik NIN objavio je u broju od 6. januara 2021. tekst svog glavnog urednika Milana Ćulibrka u kome se iznose brojne neistine o Megatrend univerzitetu, njegovim nastavnicima i studentima. Služba za odnose s javnošću našeg univerziteta uputila je Redakciji NIN-a sledeći odgovor:
ДЕМАНТИ МЕГАТРЕНД УНИВЕРЗИТЕТА
Поштовано уредништво НИН-а,
У броју од 6. јануара објавили сте уводник Милана Ћулибрка, главног уредника, с насловом чије се инвентивности и писмености не би постидео ни неки таблоид: „Мићино јато и Мегатренд власт”. У тој пашквили се, без икаквих аргумената, наставља са стигматизацијом Мегатренд универзитета и тешко објашњивим негативним социјалним и културним обележавањем ове установе у време кад она улази у четврту деценију свог постојања. Уводник г. Ћулибрка је школски пример беспринципијелности, навијачког сврставања и журналистичког далтонизма који су дубоко у противставу с некадашњим угледом овог недељника. Стога вас молимо да у првом следећем броју, такође на ударном месту, објавите ових неколико тврдоглавих чињеница:
- Ваш главни уредник већ у првој реченици кривотвори податак скинут са сајта Мегатренда, наводећи да су побројани истакнути јавни јавни и културни радници и привредници „дипломирали или докторирали код живописног Миће Јовановића” – уместо стварног податка да су то учинили на једном од дванаест факултета Мегатрендове академске породице током протеклих тридесет година, код различитих професора и ментора. Њихова имена се некако не уклапају у критеријуме живописности вашег главног уредника, али читаоци НИН-а треба да знају да је реч о угледним научницима и ствараоцима, често првацима у оквиру својих струка и носиоцима највиших научних и уметничких звања. Неки од наших наставника су са Мегатренда отишли у академију наука, а други су из академије, њених института и угледних домаћих и страних факултета дошли на Мегатренд. Из области која би г. Ћулибрку требало да буде ближа, наводимо да су двојица декана Економског факултета у Београду радосно прешла на Мегатренд; један је, нажалост, у међувремену преминуо, а други је и данас наш уважени професор емеритус, са угледом и библиографијом којом се у области економских наука може мало ко похвалити на нашим просторима. Или други, лако проверљив податак: међу научницима који воде Мегатренд универзитет или предају на њему има неколико угледних чланова САНУ, Академије наука и уметности Републике Српске и, чак, Европске академије наука… Кад је реч о области уметности, НИН-овом главном уреднику ваљда није непознато да на нашем Факултету за уметност и дизајн – уз неколико млађих и веома афирмисаних стваралаца – предаје и Милош Шобајић, сликар светског реномеа; о њему је на разним меридијанима објављено пет засебних монографија, а нема угледне галерије на планети у којој није излагао… Сасвим је неутемељена тврдња г. Ћулибрка како би наши садашњи или свршени студенти „најрадије заборавили или бар прећутали” да су се школовали на Мегатренду. Сасвим супротно – они то редовно с поносом истичу; исто важи и за људе који су недавно изабрани на угледна места у владама, скупштинама органима извршне власти и другим јавним делатностима. То се види и из њихових недавно јавно публикованих биографија, доступних и у медијима. Само г. Ћулибрк се прави да то не види, конструишући вештачки став о некаквом њиховом тобожњем јавном стиду.
- На истом месту одакле је узео, а потом и кривотворио податке о нашим студентима, професорима и алумнистима – дакле: на насловној страници сајта Мегатренда, – г. Ћулибрк је могао да види и причу о партнерству нашег универзитета са Сорбоном и другим угледним високошколским установама на планети. Одмах до те вести је и она о прилогу нашег професора у часопису који објављује Универзитет у Оксфорду, као и у нас заиста редак случај да је зборник радова са научног скупа одржаног на Мегатрендовом Факултету за културу и медије публикован у Лондону и Њујорку на енглеском језику, на иницијативу и о трошку чувеног издавача „Routledge”. Следећа вест са нашег сајта у истом периоду бележи податак, илустрован фотографијом, о серији предавања нашег релативно младог али афирмисаног научника Драгана Ћаловића на угледном универзитету у Турској… Далтониста Ћулибрк превиђа ове и сличне податке зато што се не уклапају у његову априорну оцену о квалитету наставе на Мегатрендовим факултетима и наводно проблематичним биографијама његових наставника. Као да му је и то мало, г. Ћулибрк у наставку наводи такође стигматизована имена народних посланика и јавних делатника који никада нису ни студирали на Мегатренду, већ су се „покварили” на неком другом месту.
- Лажни енциклопедист Ћулибрк по ко зна који пут пише о „оптужбама за лажне дипломе и докторате” на Мегатренду, не наводећи притом ниједан доказ. Добронамерним читаоцима НИН-а понављамо да ниједна диплома или докторат са Мегатренд универзитета никада нису оспорени на начин који је законом предвиђен. Напротив! Утемељеност и легалитет појединих наших исправа (које су неки таблоиди покушавали да доведу у питање) увек су потврђени по процедури коју закон и академски обичаји налажу. То је поступак сличан ономе по коме су исправе неких других факултета и универзитета у Србији поништене – али ваш једнооки главни уредник не тражи одузимање акредитација тим установама. Његова несврсисходна фиксација усмерена је само на Мегатренд.
- Господин Ћулибрк (као, вишекратно, и телевизија Н1) пише о ректору Мегатренд универзитета као о „живописном лику” који предаје студентима и потписује докторате а сам је – без доктората… Овај навод је такође сасвим неоснован. Проф. Јовановић има уредан докторат, одбрањен пре скоро четири деценије у нашој земљи. Сва његова академска звања и јавна задужења темеље се на том докторату, који г. Ћулибрк може, ако жели, да добије на нашем универзитету… О свачијем докторату се може, макар и са толике временске дистанце, имати овакво или онакво мишљење, али је неодговорно писати да спис не постоји. Друго, да би се оцењивао неки докторат, пристојно би било показати свој, по могућству још бољи… Није довољно тврдњу о плагираним или непостојећим докторатима заснивати само на изјави оне професорке Економског факултета која је и сама недавно осуђена за – плагијат, по истој процедури према којој је, како унутрашњом тако и спољном провером, доказана аутентичност Мегатрендових доктората и диплома… Упркос свему, НИН-ов главни уредник за ту професорку не употребљава епитете о живописности којима части Мегатрендове професоре. И више од тога, професорка са доказаним плагијатом остала је на листи НИН-ових колумниста… Ви негујете плагијаторе, а не Мегатренд!
- У старом НИН-у, заиста угледни критичар Б. Михајловић Михиз (ех, ко је све градио углед недељника који Ћулибрк и дружина неодговорно крчме!) својевремено је био написао да има смисла да се човек критички осврне и на неке докторате, али би пре тога и сам морао да докторира…
- Заиста су несувисле примедбе Мегатренду што није питао садашњег потпредседника Парламента – а некадашњег нашег студента – шта су му били отац и деда, а још је жалосније замерати најмлађем актуелном посланику, добром студенту нашег Факултета за културу и медије, што је пре тога завршио само – средњу школу. Па, завршена средња школа је довољан услов за упис не само на Мегатрендову већ и на било коју високу школу! У срећнијим случајевима, о чему нам сведочи управо НИН – средња школа је довољна да се буде новинар, па и председник некад престижног НИН-овог жирија за роман године… O tempora, o mores!
Срдачно вас поздрављамо и желимо више среће с новинарима, уредницима и жиријима у годинама које долазе.
Служба за односе с јавношћу Мегатренд универзитета
*
Odgovor Megatrend univerziteta objavljen je u broju od 21. januara 2021. godine.