PRILOG PROF. PRVULOVIĆA U “SRPSKOJ POLITIČKOJ MISLI“

Ugledni naučni časopis „Srpska politička misao“, u br.1/2019, objavio je  članak prof. Geoekonomskog i Fakulteta za kulturu i medije Megatrend univerziteta dr Vladimira Prvulovića „Srpska politikologija u službi politike 1968-2018“. Ovo je bio uvodni referat naučnog skupa “Pedeset godina političkih nauka u Srbiji i savremene politikološke paradigme“, održanog krajem prošle godine.

U uvodu  prof. Prvulović tvrdi da bez kritičke analitičnosti aktuelnih društvenih, političkih i ekonomskih odnosa u Srbiji, nema značajnijeg prodora slobodne politikologije. Ona bi, uz temeljitu i ozbiljnu kritičnost, morala da bude i anticipatorska, kako bi predlozima učestvovala u otklanjanju uočenih i analiziranih slabosti u konceptu društvenog razvoja ili u njegovoj realizaciji. U SFRJ, u vreme osnivanja značajnijih obrazovnih i naučnih institucija u političkim i društvenim naukama, najveći dometi politikologije bili su da pozitivno obrazloži samoupravni projekt društvenog razvoja, kao pozitivan i viši stepen razvoja socijalizma sa ljudskim likom. Tadašnja jugoslovenska politikologija dala je značajan doprinos i na međunarodnom planu u afirmaciji, teorijskom osmišljavanju i primeni koncepta aktivne miroljubive egzistencije i politike nesvrstanosti, unapređivanja ljudskih prava i sloboda, posebno prava nacionalnih manjina i osnivanja i afirmacije Konferencije o bezbednosti i saradnji u Evropi (KEBS, današnji OEBS).

Uz znatan napor, pokušajmo da budemo optimisti, zaključuje prof. Prvulović. Srbiji je, kao modernoj državi, sutrašnjoj članici Evropske unije, neophodna kvalitetna, kritična i anticipatorska politikologija. Za školovanje kadrova imamo dovoljno stručnih visokoškolskih ustanova (pre svega FPN, Megatrend univerzitet, ali i drugi državni i privatni fakulteti društvenih nauka). Posedujemo i ugledne naučne institute koji se bave političkim, ekonomskim i društvenim istraživanjima. Imamo visoko postavljene ciljeve državne politike, čiju realizaciju treba stalno i kritički pratiti i analizirati.