PROF. MILOŠ ŠOBAJIĆ DOBITNIK PRIZNANJA “KULTURNI OBRAZAC”

Krajem decembra 2019. godine, na posebnoj svečanosti u dvorani Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, našem profesoru Milošu Šobajiću (FUD) uručeno je priznanje „Kulturni obrazac“, ustanovljeno godinu dana ranije. Pred visokim zvanicama i kulturnim radnicima, priznanje je uručio Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja u Vladi Srbije. Ministar je, uručujući ovu nagradu, rekao kako je ona zaslužena „izuzetnim podvižništvom“, jer podseća na lovorov venac koji se nekada davao prvacima na antičkim Olimpijskim igrama.

Prof. Šobajić spada u vodeće srpske likovne umetnike. Ima i zapaženu medjunarodnu karijeru. Svoje slike i skulpture izlagao je u najprestižnijim galerijama na planeti. Pune četiri decenije stvarao je i delovao u Parizu, a 2005. vratio se u Srbiju, gde je osnovao Fakultet za umetnost i dizajn u okrilju Megatrend univerziteta. Bio je devet godina dekan ovog fakulteta, na kome i sada predaje u zvanju profesora emeritusa.

O prof. Šobajiću je na raznim svetskim jezicima objavljeno pet monografija iz pera najvećih eksperata. Autor jedne od njih je čuveni pisac Peter Handke, od nedavno nobelovac.

Zajedno sa M. Šobajićem, isto priznanje primili su istaknuti srpski stvaraoci, medju kojima i Emir Kusturica, akademik Svetislav Božić, akademik Predrag Piper, lingvisti Sreto Tanasić i Aleksandar Milanović, profesor Nikola Rackov (takodje nekadašnji nastavnik Megatrenda), i drugi.