RADOVIMA MILOŠA ŠOBAJIČA OTVORENA NOVA GALERIJA U BEOGRADU

U centru Beograda, u „Kombank dvorani“ (ranije ime: Dom sindikata) otvorena je nova likovna galerija namenjena radovima prestižnih domačih i stranih umetnika. Čast da prvi izlaže u ovom prostoru dobio je prof. Miloš Šobajić, slikar svetskog ugleda, dugogodišnji nastavnik i dekan Fakulteta za  umetnost i dizajn.

Šobajić je izložio slike, skulpture i video-radove nastale u toku poslednje dve decenije.

Izložbu je otvorila Maja Gojković, potpredsednik Vlade Srbije i ministar kulture, istakavši veličinu likovnog opusa Miloša Šobajića i njegov značaj za afirmaciju duhovnih urednosti i nastalih u našoj zemlji. Govorili su i prof. dr Darko Tanasković, poznati orijentalista i diplomata, kao i ugledni pesnik i likovni kritičar Dragan Jovanović Danilov. U bogatom katalogu izložbe citiraju se fragmenti iz veoma pozitivnih ocena Šobajićevog stvaralaštva iz pera vrhunskih tumača – od Edvarda Lusi- Smita, koji je u Londonu objavio reprezentativnu monografiju o delu M. Šobajića, do Petra Handkea, dobitnika Nobelove nagrade za književnost, filozofa Kostasa Mavrakisa, pesnika Alena Žufroa, i drugih.

Istovremeno, predstavljena je i biografska knjiga Miloša Šobajića pod naslovom „Mojih devet života“ (u izdanju kuće „Vukotić medija“)

Govoreći o spoju književnosti i likovne umetnosti, prof. Šobajić je naglasio kako je ceo njegov život „velika potraga za istinom i ljubavlju“, najpre kroz slikarstvo, a sada i kroz pisanje.

Pre tri godine Šobajić je objavio knjigu autobiografskog karaktera pod naslovom „Slikaj i ćuti“.

Fotografiju za naslovnu stranu druge Šobajićeve knjige snimila je naša studentkinja /FKM/ Tijana Rajković