RASTANAK SA DŽONOM NEZBITOM (1929-2021)

Veliki svetski naučnik, futurolog i besednik, profesor po pozivu i prijatelj našeg univerziteta, Džon Nezbit, preselio se u sećanje. U četvrtak, 8. aprila, Nezbit je umro u svom domu na Vrbskom jezeru u Austriji.

Rođen 1929. u Solt Lejk Sitiju, u SAD, Nezbit je studirao na univerzitetima Harvard, Kornel i Juta. Sa 24 godine počeo je da radi na poslovima odnosa s javnošću u kompaniji „Istman Kodak“. Kasnije je obavljao različite poslove u velikim firmama, na univerzitetima i na političkom terenu. Bio je i pomoćnik američkim predsednicima Džonu Kenediju i Lindonu Džonsonu.

Predavao je na mnogim univerzitetima, pored američkih – bio je profesor i na Moskovskom državnom univerzitetu i Univerzitetu Nanjing u Kini.

Džon Nezbit bio je čest predavač na Megatrend univerzitetu, i bliski saradnik našeg rektora Miće Jovnovića. Tri godine, od 2015. do 2017, naša visokoškolska ustanova nosila je Nezbitovo ime.

U okviru Megatrendove izdavačke produkcije, godine 2009. objavljena je, na srpskom, Nezbitova knjiga „Mentalni sklop“.

Nezbit je napisao više knjiga u kojima je analizirao globalna, društvena, ekonomska i politička pitanja, i s velikom preciznošću predviđao pravac budućih planetarnih tokova. Predvideo je razmere i posledice svetske ekonomske krize koja još traje, a u nizu knjiga bavio se društvenim i ekonomskim usponom Kine.

Svetsku slavu Nezbit je zadobio knjigom „Megatrendovi“, koja je izašla na engleskom 1982. godine i potom bila prevedena u 57 država u tiražu od 14 miliona primeraka. Glavna ideja ovog dela je – razumevanje sadašnjosti radi boljeg predviđanja budućnosti. Tokom više od dve godine, englesko izdane ove knjige bilo je u vrhu liste bestselera „Njujork tajmsa“.

U raznim zemljama Džon Nezbit primio je 15 počasnih doktorata.

Povodom smrti Džona Nezbita, prof. dr Mića Jovanović, rektor uputio je njegovoj porodici izraze najdubljeg saučešća u ime nastavnika, studenata i zaposlenih na Megatrendu, i u svoje lično ime.

rektor Mića Jovanović, Dzon Nezbit i njegova supruga Doris

Snimio M. Rajkovic Kaktus