TRIBINA O NOVIM METODAMA DETEKCIJE NARKOTIKA

Četvrta sesija Megatrend foruma bila je, 25. aprila, posvećena novim metodama u detekciji sintetičkih droga. Predavač je bio potpukovnik Saša Gajić, ekspert Europola i šef sektora u MUP-u Srbije.

U prepunoj sali Megatrenda, koju su upotpunili učenici završnih razreda Ekonomske škole u Paraćinu, Poljoprivredne škole „Despot Đurađ“ u Smederevu i Ekonomsko-trgovinske škole u Smederevu, prvi se obratio prof. dr Mića Jovanović, predsednik Univerziteta. On je govorio o prednostima studiranja na Megatrendu, o atraktivnim nastavnim programima koje je tržište rada veoma dobro ocenilo, o diplomama našeg univerziteta koje se u svetu prihvataju bez nostrifikacije i o investiranju u znanje kao najboljem vidu ulaganja.

U Srbiji ima nade za obrazovane mlade ljude“, rekao je prof. Jovanović i pozvao srednjoškolce da se znanjem i permanentnim učenjem uključe u svet rada.

Dobrodošlicu gostima iz Smedereva i Paraćina potom je zaželeo prof. dr Miodrag Jevtić, rektor Megatrenda, podsetivši i na druge akcije kojima ovaj univerzitet iskazuje svoju društvenu odgovornost.

Bogatu stvaralačku biografiju Saše Gajića zatim je predstavio prof. dr Vojkan Zorić.

Ekspert Gajić govorio je o novim metodama u otkrivanju laboratorija za proizvodnju sintetičkih narkotika i opasnostima koje mladim ljudima prete od droga.

Prema Gajićevim rečima, tendencija nestručne i opasne proizvodnje i stavljanja u promet sintetičkih narkotika nije zaobišla ni našu zemlju, što obavezuje bezbednosne organe da stalno usavršavaju mere prevencije i kontrole. Uloga školskog sistema u tom procesu je nezamenljiva kako bi se edukacijom i podizanjem svesti na vreme predupredile razorne posledice.

Saša Gajić govorio je u punom amfiteatru Megatrend univerziteta i o proizvodnji i distribuciji sintetičkih eksploziva, čije detektovanje u savremenim uslovima postaje sve složenije.

Na kraju tribine, koju je moderirao prof. dr Slobodan Pajović, ekspert Gajić odgovarao je na pitanja srednjoškolaca i studenata.

U ime blagodarnosti za plodnu saradnju s našim univerzitetom, rektor Jevtić uručio je Saši Gajiću zahvalnicu.

Snimio Dušan Zjalić