USPEŠNO ODRŽAN 9.MEĐUNARODNI SIMPOZIJUM O UPRAVLJANJU PRIRODNIM RESURSIMA

Fakultet za menadžment u Zaječaru, u saradnji sa partnerskim institucijama Faculty of economics Lum Jean Monnet University Bari, Italy, Economic Institute of Stanislaw Staszic University of Applied Sciences in Pila, Poland, Faculty of business studies Mediterranean University Podgorica, Montenegro, Slobodnom zonom Pirot i Regionalnom agencijom za razvoj Istočne Srbije (RARIS), uspešno je organizovao 9. Međunarodni simpozijum o upravljanju prirodnim resursima. Cilj simpozijuma je bio da se definišu glavni problemi i predlože optimalna rešenja u oblasti ekonomije i menadžmenta prirodnih resursa. Simpozijum je obuhvatio naučne oblasti: prirodni resursi, ekonomija, menadžment i ljudski resursi, održivi razvoj, zaštita životne sredine, energetika, organizaciono ponašanje i društveno odgovorno poslovanje i dr.

Simpozijum je održan 31. maja 2019. godine u Zaječaru na Fakultetu za menadžment i okupio 117 učesnika iz Srbije i 23 iz inostranstva.

U ulozi domaćina Simpozijuma bio je prof. dr Dragan Mihajlović, dekan Fakulteta za menadžment Zaječar.

Učesnike Simpozijuma i goste pozdravio je prof. dr Mića Jovanović, rektor Megatrend univerziteta koji je između ostalog rekao:

,,Ovo je sjajan skup ljudi iz regiona, a posebno mi je drago što su došli zainteresovani za ovu temu iz Bugarske, Crne Gore i regiona, i nadam se da će ovde biti još mnogo simpozijuma na temu prirodnih resursa. Kada govorimo o prirodnim resursima, po mom mišljenju, ljudski resursi su najvažniji prirodni resursi. Jedino ljudski um nema limita, i to je jedini prirodni resurs koji se ne limitira, koji se uvek razvija i koji je održiv.“

Profesor Jovanović istakao je da se o prirodnim resursima ne vodi mnogo računa.

„Kada o njima govorimo, moramo da govorimo i o ekologiji, koja treba da uđe u svest naših ljudi, i da one resurse koji nam se na prvi pogled čine neodrživim, pokušamo da što više očuvamo i unapredimo“.

U ime grada Zaječara, učesnike Simpozijuma pozdravio je Milan Stanković, pomoćnik gradonačelnika.

U svečanom delu Simpozijuma podeljene su zahvalnice za doprinos radu i razvoju i to: Regionalnoj agenciji za razvoj Istočne Srbije i Slobodnoj zoni Pirot.

U prvom delu Simpozijuma održana su tri plenarna predavanja:

Prvo predavanje održao je akademik Vasilije Isajev, sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Instituta za šumarstvo, Beograd, na temu: SPECIFIČNOSTI UPRAVLЈANJA GENETIČKIM RESURSIMA ŠUMSKIH VRSTA koji je između ostalog rekao:

            „Nije slučajno Zaječar izabran, imajući u vidu da Istočna Srbija, kao deo Balkanskog poluostrva obuhvata jako veliki potencijal različitih prirodnih resursa, pre svega voda, rudnog bogatstva i bogatstva prirode, na prvom mestu šuma. S obzirom na to, ovaj organizovani skup sa stranim učesnicima predstavlja jedan u nizu od doprinosa pre svega obaveštenja javnog mnjenja o značaju prirodnih resursa, koji je multifaktorijalan, ne samo sa privrednog, nego on ima i opšti, socijalni, istorijski, i time i kulturni značaj. Obnavljanje i očuvanje prirodnih resursa prevazilazi trenutno poznavanje njegovog značaja, ne za aktuelnu  generaciju, nego i za generacije koje dolaze, ne samo u direktnim proizvodima koji se danas koriste nego daleko više u onome šta će obezbediti za dolazeće generacije. Klimatske promene uticaće na činjenicu da će u drugoj polovini 21. veka voda biti prirodni resurs zbog koga će nažalost, najverovatnije biti međunarodnih sukoba i ratova.“, rekao je Isajev.

Plenarna predavanja su održali i:

  • dr Dragan Kostić, direktor Slobodne zone Pirot, na temu: LOGISTIČKI CENTRI U ČETVRTOJ INDUSTRIJSKOJ REVOLUCIJI
  • dr Šemsudin Plojović sa  Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru, na temu: MOGUĆNOSTI PRIMENE IKT U FUNKCIJI PROMOCIJE TURISTIČKIH POTENCIJALA SRBIJE
  • Simpozijum je finansijski podržalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a svi naučno stručni radovi štampani su u Zborniku radova.